FERIE 2019

Relacja z ferii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milówce.
Ferie zimowe to wymarzony czas dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne trwały od 11 do 22 lutego 2019 roku. Dla tych, którzy nie mieli pomysłu na ferie GBP w Milówce zorganizowała wiele ciekawych zajęć i warsztatów dla dzieci. To druga taka akcja zorganizowana przez bibliotekę. W tym roku zajęcia odbywały się pod dwoma hasłami: „Bezpieczne ferie z biblioteką” i „Karnawałowy zawrót głowy”.
Zajęcia odbywały się w czytelni biblioteki w dniach 18-22 lutego w godz. 9.30 – 12.00 według wcześniej przygotowanego planu. A plan był taki, aby każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie i w sposób miły oraz atrakcyjny spędzić czas. Chęć uczestnictwa w zajęciach zadeklarowało 27 dzieci. Każdy dzień zaczynał się od zaproszenia dzieci do kręgu, w którym trzymając się za ręce i wspólnie powtarzały po prowadzącej zajęcia pani określone słowa, ruchy i gesty mówiące o przyjaźni i miłości która łączy. Każdego dnia nie mogło zabraknąć również głośnego czytania opowiadań o zimie oraz wyświetlania filmów i bajek z udziałem zimowych bohaterów.
Pierwszego dnia przeprowadzone zostały zabawy integracyjne, które mały na celu lepsze poznanie się uczestników. Gościliśmy strażaka Pana Adama Grzegorzka Komendanta Gminnego OSP w Milówce, który przeprowadził z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznych ferii. Uświadomił dzieciom istniejące zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w trakcie ferii zimowych, na podwórku i podczas zabawy w niedozwolonych miejscach. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się w jaki sposób należy zachować się będąc bez opieki w domu, jak wezwać pomoc policji lub straży, a także o bezpiecznym i odpowiedzialnym korzystaniu z zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaski, za które serdecznie dziękujemy. Zdobytą wiedzę dzieci przelały na papier, kolorując ilustracje związane w tym tematem. Pomogły im w tym również plansze przygotowane przez bibliotekę. Tego dnia rozpoczął się również turniej gry w piłkarzy ki, którego finały zaplanowano na środę (20 luty). We wtorek uczestnicy ferii w bibliotece mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w „Bajkowym Kole Fortuny”, które m.in. miało sprawdzić znajomość bohaterów bajek i baśni H. Ch. Andersa i braci Grimm. Uczestnicy podzieleni zostali na 4 drużyny, każda wybrała sobie nazwę (piłkarzyki, przyjaciele, smerfy, gumisie). Quiz był niezwykle emocjonujący, a walka między drużynami zacięta. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto zwycięży. Ostatecznie zwyciężyła drużyna Karola Śleziaka ( piłkarzyki ). Tego dnia dzieci miały również zajęcia plastyczne. Po przeczytaniu opowiadania „Zima” i „Bałwanek” przystąpiły do wykonania z papieru jego postaci. Kleiły i kolorowały czapki, noski, oczka, usta, ręce i szaliki bałwanom. Potem połączyły w całość wszystkie elementy. Środę przeznaczyliśmy na rozmowy o zimowych zabawach i urokach zimy. Wykonaliśmy ciekawą widokówkę, którą składaliśmy w formie puzzli. Przedstawiała zimowy krajobraz a w tle nasze zdjęcie grupowe z panem Adamem i bałwankami, które wykonaliśmy poprzedniego dnia. Widokówkę z napisem „Pozdrowienia z ferii w bibliotece” dzieci miały wysłać do znajomych, cioć i wujków, dziadków lub babci. Harcerz Mateusz przeprowadził również zabawy ruchowe „Podróże z małym księciem”. Na zakończenia dnia, zajadając się popcornem, oglądaliśmy film pt.” Polarny Pociąg”.
W czwartek przygotowywaliśmy się do „Balu Karnawałowego”, który miał się odbyć następnego dnia na zakończenie ferii.
Podsumowany został Turniej gry w piłkarzyki. Zwycięzcom wręczyliśmy nagrody (piłka nożna, książki, słodycze) oraz dyplomy. I miejsce przypadło Tomaszowi Śleziakowi, II miejsce Karolowi Hytrośowi, III miejsce zdobył Oskar Olszański. Turniej sędziował Karol Śleziak uczeń kl. VII SP w Milówce.
Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną pt. „Karnawałowy zawrót głowy”, którą przygotowała specjalnie na tę okoliczność pani Basia. Dzieci dowiedziały się, co to jest karnawał i jakie tradycje są z nim związane w różnych krajach Europy i Świata. Zobaczyły barwne korowody, wspaniałe kolorowe maski i kostiumy. Niektóre wprawiły dzieci w zachwyt, inne powodowały śmiech. Poznały staropolskie zwyczaje związane z mięsopustem i ostatkami. Wspólnie wykonywały karnawałowe maski i zdobiły je brokatami, piórkami i cekinami. Na zakończenie ferii w piątkowe przedpołudnie został zorganizowany Bal Karnawałowy w Bibliotece. Były tańce, konkursy, słodki poczęstunek i oczywiście wspólna zabawa.
W rolę didżeja wcielił się Karol Śleziak (uczestnik warsztatów), który doskonale przygotował repertuar i zagrzewał wszystkich do zabawy świetnie dobranymi przebojami. W tym dniu bawiły się z nami również harcerki, które prowadziły zabawy z dziećmi. Dzieciaki tak dobrze się bawiły, że wciągnęły zabawę w „pociąg, który jechał z daleka” dyrektora GOK-u pana Andrzeja Maciejowskiego. W trakcie balu dzieci miały wykonać ostanie zadanie w trakcie ferii, a mianowicie, wybrać sobie ulubioną postać z bajki i umieścić ją na dużym arkuszu, który przedstawiał salę balową w bibliotece. W ten sposób bohaterowie ulubionych bajek bawili się wspólnie z dziećmi.
To był szalony , pełen radości dzień. Fruwające balony, konfetti, krzyki radości i śmiech, a wszystko zwieńczone wspólną fotografią i podziękowaniem w formie dyplomu za uczestnictwo w feriach w bibliotece.
Ferie zimowe dobiegły już końca ale biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.
Dyrekcja biblioteki składa podziękowanie harcerzom z Milówki: Beacie Szczotka, Klaudii Legierskiej, Ani Sołtysek, Agnieszce Drąg, Ani Jopek, Gabrysi Szczotka, Dagmarze Hankus, Agnieszce Szczotka, Weronice Czekaj oraz Kubie Legierskiemu za pomoc przy organizacji ferii oraz uczniowi SP w Milówce Karolowi Śleziakowi za przeprowadzenie turnieju gry w piłkarzyki i pełnienie roli didżeja podczas balu.
Serdeczne podziękowanie dyrekcja kieruje pod adresem sponsorów za ufundowanie na Bal Karnawałowy pączek, faworków i słodyczy dla dzieci. Są to: Beata i Marek Wojciuch (Cukiernia „Szarotka” Milówka) oraz Karolina i Piotr Bogdał (LEWIATAN ul. Jagiellońska Milówka).

GALERIA NA FB

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.