KLUB MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK

Zapraszamy do pełnej GALERII na FB 🙂

XIII Spotkanie

W dniu 26.09.2019r. w ramach Klubu Miłośników Książki odbyło się kolejne spotkanie poświęcone twórczości wspaniałego piewcy Józefa Szczotki. Tym razem spotkanie poprowadziła Pani Ewa Kojro bratanica zmarłego artysty. Pani Ewa przygotowała dla nas rodzinne bezcenne pamiątki, każdy miał okazje zobaczyć oryginały scenariuszy, zdjęcia, wycinki z gazet gdzie wspomniany był pan Józef jako artysta na scenie międzynarodowej. Dzięki Pani Ewie przenieśliśmy się do Milówki bez prądu, bez środków masowego przekazu do Milówki wesołej, radosnej, gdzie wieczory spędzało się na pogawędkach muzyce i śpiewie.

XII Spotkanie

30 maja 2019 odbyło się drugie spotkanie z Władysławem Motyką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milówce w Ramach Dyskusyjnego Klubu Miłośników Książki. Tym razem dotyczyło ono legionistów z Gminy Milówka zaprezentowanych w najnowszej publikacji „Wiara i wierność. Wkład Żywiecczyzny w czyn niepodległościowy 1914-1918.” Autor przedstawił także swój imponujący dorobek literacki, dziewięciu książek oraz licznych publikacji. Frekwencja dopisała i w spotkaniu wzięła udział liczna grupa uczestników. Na zwieńczenie posiadów wybrzmiała góralska przyśpiewka z czasów walk o niepodległość.

 

 

XI Spotkanie

Na kolejne XI już spotkanie z Dyskusyjnym Klubem Miłośników Książki zaproszenie przyjął Pan Motyka Władysław autor dziesięciu książek o tematyce regionalnej w tym m.in. “Józef Szczotka (1893 – 1965) – piewca góralszczyzny”, “Beskidy i Tatry straż góralskiej watry” czy “Wiara i wierność”.

Tematem przewodnim spotkania była postać Józefa Szczotki, milowskiego gazdy. Prelekcja autora przeplatana była śpiewkami i górolskimi godkami. Żywe spotkanie wywołało u zebranych wiele wspomnień związanych z tym, jak to kiedyś bywało w Milówce.

X Spotkanie   

20 marca odbyło się X spotkanie w Klubie Miłośników Książki. Tym razem zaproszenie przyjął ksiądz Andrzej Wołpiuch, który 20 lat temu właśnie w parafii milowickiej rozpoczął swoją posługę duszpasterską. (obecnie pracuje w Kielcach.)

Licznie zgromadzonemu gronu czytelników ks. Andrzej zarekomendował lekturę trzech książek. Pierwsza z nich, autorstwa Tomasza Terlikowskiego, nosi tytuł „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”.

Znany publicysta próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie jakim człowiekiem był ten prosty zakonnik, bada jego fascynujące życie, pełne pasji i zaangażowania społecznego.

Szczególną uwagę zwraca na wizjonerstwo twórcy Rycerza Niepokalanej, który dzięki nowatorskiemu podejściu do środków masowego przekazu w dziele ewangelizacji, zbudował pierwsze wielkie imperium medialne W Polsce.

To obszerna, bo licząca ponad 600 stron biografia, oparta na wielu dokumentach, listach, relacjach świadków, odkrywa nowe, nieznane oblicza wielkiego polskiego świętego, męczennika z Auschwitz. Jest też prośbę zrozumienia człowieka, którego Zycie było niezwykłym świadectwem wierności najważniejszemu z przykazań, przykazaniu miłości bliźniego.

Polecając lekturę biografii ojca Maksymiliana, ks. Andrzej zachęcił również zebranych do zapoznania się z inną książką Tomasza Terlikowskiego pt. „Wenanty Katarzyniec – Polski Szarbel”. Jest to biografia krótkiego (31 lat) życia franciszkanina, zakonnika i kapłana, który pomógł stworzyć ojcu Kolbe katolickie imperium medialne.

Ojciec Wenanty zapewniał swoich współbraci że najwięcej uczyni …po śmierci. Wielu świadków potwierdza, ze zakonnik skutecznie pomaga rozwiązywać wiele trudnych spraw. Ks. Andrzej polecił broszurkę „Nowenna za wstawiennictwem sługi bożego Wanentego Katarzyńca”, którą warto odmawiać szczególnie w sytuacjach trudności finansowych, braku pracy, poszukiwaniu dobrej żony lub męża czy dolegliwości zdrowotnych.

Trzecią lekturą poleconą miłośnikom książek była biografia błogosławionej Chiary Badano (1971-1990.) Autorka, M. Magrini, jest współpostulatorką procesu kanonizacyjnego Chiary. Była to młoda, inteligentna, ładna, wysportowana dziewczyna, która dotknięta chorobą nowotworową nie załamuje się, nie poddaje, promienieje radością, spokojem, służy pomocą i wsparciem tym, którzy są blisko niej. Nie traci wiary, a wręcz swoją nieuleczalną chorobę przyjmuje jako dar, mówiąc „Jeśli ty Jezu tego chcesz, to ja też chcę”. 25 września 2010 roku Kościół ogłosił ją błogosławioną. Jej choroba to świadoma wędrówka z Jezusem ku prawdziwemu życiu-jak mówi tytuł biografii Chiary Badeno – „Ze świata ku światłu”.

W drugiej części spotkania uczestnicy KMK wysłuchali ciekawych relacji i obejrzeli liczne zdjęcia z uczestnictwa ks. Andrzeja w Światowych Dniach Młodzieży, począwszy od tych organizowanych w Częstochowie po Kraków i Panamę.

O swoich niezapomnianych przeżyciach, zawartych znajomościach i przyjaźniach z młodymi ludźmi z różnych stron świata, ks. Andrzej mówił z humorem i właściwą sobie swadą. Barwna relacja przybliżyła żywo  zainteresowanym słuchającym, niezwykłą atmosferę radości, entuzjazmu i życzliwości towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży.

Kolejny raz miło i sympatycznie  przy  ciastku i kawie spędziliśmy marcowe spotkanie z książką.

IX Spotkanie

  W lutym na spotkanie z czytelnikami zaproszona została Barbara Rosiek – etnograf Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Spotkanie poświęcone było różnym formom przekazu informacji: publikacjom książkowym; tekstom internetowym; źródłom ikonograficznym, jak zdjęcia, obrazy, polichromie; obiektom materialnym typu kościoły, budynki mieszkalne, różnym artefaktom kulturowym; przejawom kultury społecznej, obrzędom, zwyczajom, tradycjom dorocznym; ludowej twórczości plastycznej; znakom czy symbolom. Umiejętność odczytywania informacji zawartych w powyższych formach bardzo poszerza możliwości poznawcze.

Wiele uwagi prelegentka zwróciła na publikacje źródłowe dotyczące historii i tradycji kulturowych regionu żywieckiego. Zaprezentowała Dziejopis żywiecki autorstwa Andrzeja Komonieckiego, którego rękopisy znajdują się w Muzeum Miejskim w Żywcu. Przybliżyła pracę nad swoimi książkami mówiącymi o znanych żywieckich twórcach ludowych. Jako autorka i redaktorka książek zwróciła uwagę na kwestie językowe – potrzebę zachowania oryginalnych wypowiedzi oddających charakter osobowości oraz opisywanych sytuacji, dylematy związane z zachowaniem wypowiedzi gwarowych, poszanowanie sposobu wypowiedzi różnych autorów oraz umiejętność łączenia różnorodnych tekstów w spójną całość. Zwróciła uwagę na znaczenie słowa (mówionego i pisanego) posiłkując się przysłowiami (nie chlastaj jęzorem; wypluj to słowo; odpukaj w niemalowane; nie rzucaj słów na wiatr). Wskazała na kreacyjną moc słowa w powinszowaniach noworocznych oraz w codzienności. Zachęcając do uważności przy używaniu słów zaprezentowała książkę Słowo jako energia autorstwa dr Ewy Danuty Białek. Podkreślała, że każde słowo niesie przekaz treści, wibracji dźwięku oraz towarzyszących mu emocji. Ponieważ oddziałuje ono zarówno na autora jak i na odbiorcę, należy zachować świadomość odpowiedzialności za własne słowa i myśli.

Druga część spotkania związana była z podróżami prelegentki do Azji (Indie, Nepal, Butan, Sri Lanka).  Z podróżowaniem, które pozwala poznawać nowe, odmienne (pozornie) od naszej kultury miejsca, a przez to poznawać siebie. Odkrywać swoją uważność, cierpliwość, akceptację, duchową jedność ludzkości czy współistnienie z naturą oraz własne potrzeby w zakresie mieć i być. Znamiennym stało się dla niej przesłanie płynące z Bhutanu kraju, którego rozwój mierzy się poziomem szczęścia obywateli, a nie produktem ekonomicznym. Poszukujmy równowagi pomiędzy korzyściami płynącymi z rozwoju cywilizacyjnego, a zachowaniem środowiska naturalnego i trwaniem kulturowych wartości.

Z uwagi na to, że spotkanie odbyło się w dniu 28 lutego, czyli w tłusty czwartek, oprócz dobrej kawy, tradycyjnie na stolach nie zabrakło pączków i faworków.

VIII Spotkanie

31 stycznia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Książki. Tym razem motywem przewodnim dyskusji był temat: Jak zmienia się rzeczywistość wokół nas i jak my się w związku z tym zmieniamy. Słuchaliśmy wybranych fragmentów utworów, które obrazują problem. To ważne chwile, kiedy zastanawiamy się nad życiem, dokonujemy analizy otaczającego świata. Nasze zebrania są spotkaniami dobrych znajomych, nic więc dziwnego, że rozmowom towarzyszy przyjazna atmosfera. W związku z tym, że było to pierwsze spotkanie Klubu w 2019 roku wszyscy podzielili się opłatkiem, złożyli noworoczne życzenia  i zaplanowali tematy kolejnych spotkań.

Spotkanie przy kawie i dobrym ciastku prowadziła polonistka Katarzyna Słowik.

VII spotkanie 

Członkowie KMK w dniu 29 listopada spotkali się po raz ostatni w roku bieżącym. Następne spotkanie zaplanowano już na styczeń 2019 rok.

Tym razem opiniami na temat przeczytanych w ostatnim czasie książek dzieliły się panie Elżbieta Witos i Małgorzata Sołtysek.

Elżbieta Witos prezentowała i polecała: światowy bestseller pt. „Shantaram”, który napisał Gregory Dawid Roberts a przełożyła na język polski Maciejka Mazan. Zdaniem wielu krytyków literackich :… to czytelniczy Święty Graal. Kolejną omawianą na spotkaniu książką była książka Hatera Morisa pt. „Tatuażysta z Auschwitz”. Niezwykły dokument, który opowiada Lale Sokołow. Swoją historię zdecydował się opowiedzieć dopiero po śmierci żony. Dla miłośników pióra Jahna Griszama warto przeczytać jego nową powieść „Bar pod Kogutem”. „Żeby Łaska siadła” na początek Adwentu i świetny pomysł na prezent pod choinkę: „Jeszcze 5 minut” Adama Szustaka OP.

Z kolei Pani Małgosia polecała reportaże podróżnicze, których autorem jest Romuald Koperski, podróżnik, pisarz, dziennikarz, fotograf, pianista, laureat Kolosów, człowiek niezwykły. W swoich książkach opisuje podróże po Syberii: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia – zimowa Odyseja”. Przygody autora są niewiarygodne, ale zawsze kończą się szczęśliwie, tylko ze względu na ludzi, których spotyka na swojej drodze. W/w książki to mądre opowieści o świecie, o człowieku, o tym, co ważne, a co nie.

Światoholicy” to książka napisana przez Aleksandrę Pawlicką, która z mężem fotografikiem Jackiem Pawlickim przejechała w ciągu 20 lat 60 krajów na 6 kontynentach. Książka polecana jest miłośnikom podróży, przygód i innych kultur. Wszystkie w/w pozycje zawierają bogaty materiał zdjęciowy.

VI spotkanie

27 września po raz kolejny odbyło się spotkanie Klubu Miłośników Książki.
Tym razem głównym tematem były 22 Międzynarodowe Targi Książki, które odbędą
się w dniach 25-28 października w Krakowie. Członkowie naszego klubu zawitają w tym roku na tę imprezę, którą odwiedza ok. 70 tys. osób. Podczas targów na hali ekspozycyjnej zajmującej 15 tys. Metrów kwadratowych swoje nowości wystawi ponad 700 wydawnictw. Imprezie towarzyszą spotkania z wybitnymi polskimi i zagranicznymi i zagranicznymi pisarzami (w ubiegłym roku było ich 760), z którymi można porozmawiać i zdobyć autograf w zakupionej książce (PROMOCJE). Już czekamy na ten wyjazd
z niecierpliwością.

Podczas spotkania dyr. Biblioteki p. Anna Dziergas przedstawiła kolejne zakupione nowości. Nasza biblioteka sukcesywnie poszerza swój księgozbiór o wartościowe pozycje. Tym razem warto odnotować książki nominowane do literackiej nagrody Nike oraz najnowsze reportaże polskich autorów.

Na zakończenie spotkania p. Barbara Butor przedstawiła prezentację na temat: dziedzictwa kulturowego naszej Gminy – „Starą Chałupę”.

V spotkanie 

26 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie  „Klubu książki”. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wrażeniami z  polecanych wcześniej lektur. Najbardziej podobała się pozycja

pt. „Ósme życie” Nino Haratischwili – porywająca historia gruzińskiego rodu pokazana na tle burzliwego wieku XX. Jak zawsze powodzeniem cieszyły  się też reportaże z różnych stron świata i książki historyczne, szczególnie te nowości, które pokazują dzieje XX wieku.

Jednak tym razem godna polecenia była pozycja biograficzna pt.”Herbert. Biografia”.
Jej autorem jest Andrzej Franaszek, autor m. in. monumentalnej pozycji ukazującej

życie i twórczość Czesława Miłosza.

Autor wykonał niezwykłą pracę: przedarł się przez tomy listów, wspomnień, dotarł
do dokumentów archiwalnych dotyczących Zbigniewa Herberta, wysłuchał opowieści
o Herbercie jego rodziny, znajomych i przyjaciół. Z tej pracy zrodziła się biografia,
którą czyta się z zapartym tchem.  Widzimy Zbigniewa Herberta nie tylko jako jednego

z największych poetów XX wieku, klasyka, uhonorowanego wieloma znaczącymi europejskimi i światowymi nagrodami, ale także jako człowieka, który miał swoje pasje
i  słabości, który ciężko chorował i bardzo cierpiał. Żył jednak pełnią życia, podróżował, zmagał się z własnymi słabościami i zostawił po sobie „pomnik trwalszy niż ze spiżu” – poezję, która porusza do głębi, a także eseje pokazujące świat niebywale piękny,

a jednocześnie tragiczny.

Herbert, wielki mistrz, podpowiada, żeby czytać starych mistrzów. Dlatego też p. Dunat poleciła dwóch polskich prozaików, do których warto wrócić: Wiesława Myśliwskiego
i Jarosława Iwaszkiewicza. To prawdziwi mistrzowie słowa, nastroju i mądrości.

IV Spotkanie

Klub książki w Milówce znowu poleca bardzo ciekawe nowości. Pani Celina Dunat zaprezentowała już drugą świetną powieść Juliana Barnesa: “Poczucie kresu” ( po “Zgiełku czasu”), cała serię reportaży podróżniczych z Azji, Afryki , Ameryki Południowej i Rosji, no i oczywiście reportaże obyczajowe Kustyny Kopińskiej pt. “Z nienawiści do kobiet”. Polecała także ksiązki Mikołaja Grynberga: ” Rejwach” i “Ksiega wyjścia”.
“Poczucie kresu” to powieść o młodzieńczej przyjaźni kilku chłopaków, którą zniszczyła miłość do jednej dziewczyny . Jak zwykle Barnes precyzyjnie i po mistrzowsku pokazuje rozwój uczuć a potem ich destrukcyjny wpływ na życie wielu ludzi, choć oni sami do końca nie są tego świadomi.
Reportaże Justyny Kopińskiej, jak zwykle przejmujące, pokazują, że dzisiejszy świat nie jest łaskawy dla kobiet, szczególnie dla tych, które nie mają wsparcia w rodzinie i w swoim najbliższym srodowisku.
Książki Mikołaja Grynberga nawiązują do wydarzeń Marca 1968 r. i sytuacji Polaków żydowskiego pochodzenia w tamtym czasie i we współczesnej Polsce. “Księga wyjścia” to zbiór rozmów z Polakami, którzy zostali wyrzuceni z Polski przez władze komunistyczne w latach 1968 -1971. Wyjechali do USA, Izraela, Kanady , Danii czy Szwecji , jakoś się urządzili, ale serce zostało w Polsce i boli. Co dziwne, a może zrozumiałe – coraz bardziej… . Przejmujące rozmowy, które rodzą zasadnicze pytanie: jakby to było, gdyby to mnie i moją rodzinę spotkało? Jakby to było, gdyby to mnie wyrzucono z mojego kraju, bo mam inny kolor oczu , włosów czy inaczej wierzę?
“Rejwach” jest równie wstrzasajacą książką: o tych, co zostali, nie wyjechali, ale boją się przyznawać do swojego żydowskiego pochodzenia. Olga Tokarczuk w krótkiej recenzj mówi : jeśli tak jest, to my, Polacy, mamy problem. Niestety, mamy… .
Na koniec pani Dunatzostawiła prawdziwą perłę wśród nowości: “Ósme życie” Nino Haratischwili, młogej, gruźińskiej pisarki, która w epickiej powieści opisała historię swojej gruźińskiej rodziny. To historia , która rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, a zakończyła w roku 2012. Ponad wiek – XX wiek- najkrwawszy w dziejach świata to jeszcze jeden bohater tej poruszajacej książki, o tym, jak silne więzi rodzinne i miłość pozwalają przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. To też powieść o silnych kobietach, dzięki którym rodziny trwają, przekazują sobie wartości i pamięć o historii. A wszystko to przenika niesamowity zapach czekolady, której sekretny przepis przekazywany jest z pokolaenia na pokolenie.
Wszystkie nowości to świetne książki – każdy znajdzie wsród nich coś dla siebie. Warto przyjść i wypożyczyć – najlepiej wszystkie, bo są tak dobre jak najlepsza czekolada!

III Spotkanie

26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Książek. Tym razem odwiedził nas gość specjalny – autor książek z naszej miejscowości – dr Jan Kąkol.
W krótkim wykładzie zaprezentował zebranym swoje publikacje (podręczniki, poradnik metodyczny, kryminały), przedstawił, jak przebiega proces tworzenia, z jakich źródeł korzysta autor w trakcie pisania, jakim ograniczeniom podlega, wreszcie – jak wygląda współpraca z wydawnictwem.
Są to informacje nieznane większości czytelników, nic więc dziwnego, że później nasz gość musiał udzielać odpowiedzi na pytania członków klubu.
W drugiej części spotkania p. Katarzyna Słowik przedstawiła nowości książkowe zakupione do naszej biblioteki zgodnie z oczekiwaniami czytelników. W ofercie znalazły się najnowsze reportaże, pozycje ze współczesnej powieści polskiej i obcej, powieści obyczajowe i kryminały popularnych autorów. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie, co potwierdził fakt, że większość książek została zaraz wypożyczona przez członków klubu.
Zakupiono następujące książki:
Kielar W. Anus mundi,
Applebaum A. Czerwony głód,
Albom M. Jeszcze jeden dzień,
Płużański T. M. Obława na wyklętych,
Gross A. Ocalić jednego,
Michalak K. Promyk słońca,
Żulczyk J. Radio Armageddon,
Mróz R. Testament,
Steel D. Świetlana przeszłość,
Łazarkiewicz C. Żeby nie było śladów.

II Spotkanie

Na marcowym spotkaniu Klubu Książki, jak zwykle, poruszono wiele tematów. Pani Basia Butor, opiekunka Klubu, przedstawiła i zarekomendowała najnowsze nabytki Gminnej Biblioteki Publicznej w Milówce. To przede wszystkim reportaże Wojciecha Jagielskiego i książki o najnowszej historii Polski. Właśnie te pozycje, m.in. dotyczące „żołnierzy wyklętych”, wzbudziły żywą dyskusję dotyczącą niejednoznacznej oceny szeregu czynów tej grupy żołnierzy.
Do rozmowy o trudnej przeszłości nawiązała też pani Celina Dunat, która poleciła członkom Klubu bardzo ciekawą książkę jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych: Juliana Barnesa „Zgiełk czasu”. To zbeletryzowana historia Dymitra Szostakowicza, genialnego kompozytora, któremu przyszło żyć w sowieckiej Rosji. Barnes w sposób mistrzowski pokazał, jak kompozytor, który widzi zbrodnicze posunięcia władzy, krok po kroku idzie z nią na ugodę : występuje na oficjalnych spotkaniach, podpisuje apele władzy do twórców, przewodniczy komisjom, wyjeżdża za granicę jako reprezentant władzy… . Po każdym ustępstwie tłumaczy sobie, że to nic strasznego, że i tak jest przeciwko władzy, wewnętrznie nie zgadza się z nią – ale wszyscy w koło odbierali to inaczej: sprzedał się! Sprzedał się za paszport, duże mieszkanie, willę nad morzem, wyjazdy zagraniczne. Sprzedał się! Jednak muzyka, którą tworzył, była genialna! Jak więc oceniać tego człowieka? Czy na wartość muzyki wpływa postawa jej twórcy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania.
W tym kontekście pani Dunat przypomniała życie i twórczość Jarosława Iwaszkiewicza, świetnego poety i prozaika, który także wiernie służył komunistycznej władzy PRL-u. W trakcie dyskusji stwierdzono, że trzeba oddzielić życie twórcy od jego twórczości. Warto słuchać Szostakowicza i czytać Iwaszkiewicza, bo starzy mistrzowie ciągle mają współczesnym coś ważnego do powiedzenia.

I Spotkanie 

22 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milówce
z inicjatywy jej pracowników swoją działalność zaingerował Klub Miłośników Książki. Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Milówki. Również członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zjawili się prawie w komplecie, potwierdzając swoją aktywną działalność w życiu kulturalnym gminy. Podczas pierwszego spotkania prezentowano ulubione książki, promowano lektury nieznane jeszcze wielu osobom, wymieniano uwagi dyskutowano o walorach DOBREJ KSIĄŻKI.
Przy kawie i słodkim deserze zaplanowano również tematykę kolejnych spotkań, na które chcemy m. in. zaprosić znanych i lubianych autorów. Pojawiły się również propozycje edukacyjnych wycieczek np. na coroczne Targi Książki w Krakowie.
Spotkania klubu odbywać się będą cyklicznie w ostatni czwartek każdego miesiąca o godz. 17.00 (informacja na stronie internetowej gminy, fb biblioteki).
Jeśli ktoś chce do Nas dołączyć, serdecznie zapraszamy.