LATO W BIBLIOTECE

II edycja – 13-14 i 16-17 sierpnia 2018 r.

Miesiąc sierpień gorąco rozgrzewał najmłodszych mieszkańców Milówki. W dniach 13-17 Gminna Biblioteka Publiczna organizowała II edycję akcji pod hasłem „ Lato w bibliotece”.
Tym razem w pierwszy dzień bibliotecznych spotkań uczestnicy przenieśli się w czasy wieku XVIII, które przybliżyła im prezentacja pokazu slajdów przedstawiająca dzieje najstarszego muzeum jakim może pochwalić się gmina Milówka. Następnie wszyscy pod okiem Pani Barbary Butor udali się na wycieczkę do „ Starej Chałupy” by tam, poznać i zobaczyć najbardziej ciekawe zakamarki oraz móc dotknąć zabytkowe eksponaty jakie kryje wnętrze muzeum.
Dodatkową atrakcją było szukanie ukrytych skarbów, które jak głosi legenda były zakopane przez dawnych gospodarzy. Takie poszukiwania wzbudziły najwięcej radości i zabawy ponieważ, kto wykazał się bystrym okiem odnalazł sporo słodkości.
Na koniec wizyty była możliwość zwiedzania drugiego budynku znajdującego się w zagrodzie i obejrzenia wystawy fotograficznej, poświęconej osobie znanego miłośnika ziemi żywieckiej- Józefa Szczotki. Dodatkowo sporo zainteresowania wzbudziła wystawa tym razem bibułkowych kwiatów autorstwa uczniów gimnazjum w Milówce (opiekun Pani Mariola Dziedzic). Aby upamiętnić zwiedzanie muzeum wszystkie dzieci zrobiły pamiątkowe zdjęcie na foto-ściance z parą górali żywieckich.
Drugi dzień poświęcony był zajęciom plastycznym, które rozwijały twórczość i kreatywność wszystkich „ wakacjowiczów”. Dzieci kolorowały „Starą Chałupę” i parę góralską ze szczególnym uwzględnieniem folklorystycznych barw. Po ciężkiej ale przyjemnej pracy czytaliśmy opowiadania wakacyjne, wyświetlone zostały filmy edukacyjne dla dzieci oraz rozdany został popcorn i lody ufundowane przez Karolinę i Piotra Bogdał ze sklepu „Lewiatan”.
Największą atrakcją budzącą podziw i niesamowite przeżycia, była wizyta w zabytkowej kuźni z 1921 roku, której właścicielem jest Pan Paweł Pryszcz. Kowalstwo, bo tym zajmuje się Pan Paweł to pasja, której poświęcił się przez wiele lat. Chcąc podzielić się z najmłodszymi mieszkańcami Milówki swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem, po raz pierwszy specjalnie dla uczestników zajęć bibliotecznych udostępnił kuźnię. Na początek opowiadał dzieciom o pracy kowala, o tym że sam uczył się tej sztuki od ojca i wuja, a w dzieciństwie podglądał swojego dziadka. Przytoczył legendę o św. Eligiuszu, patronie kowali. Dzieci miały możliwość zwiedzić kuźnię oraz spróbować sił przy wykonywaniu podkowy. Wizyta w kuźni nie była by tak interesująca, gdyby nie możliwość obcowania z koniem, którą również zapewnił gospodarz prezentując podkuwanie konia (po raz pierwszy dzieci mogły tą czynność zobaczyć z tak bliska). Na podkutego konia każde z dzieciaków mogło usiąść i zrobić sobie zdjęcie, co bardzo chętnie uczynili.
Dodatkową atrakcją była przygotowana na tarasie (werandzie) kolekcja Pana Pawła w postaci żelazek na duszę, moździerzy ze stali jak i dawnych przedmiotów codziennego użytku. Dzieci były tak podekscytowane tą wizytą, że nie ukrywając swojego zachwytu całą 24- osobową gromadą wtargnęły do mieszkania kowala ciekawe kolejnych tajemnic rzemieślniczej pracy. Ku zdziwieniu, ukazały się ich oczom piękne stojące i wiszące, zabytkowe zegary znacznych rozmiarów oraz stary fortepian, za którym momentalnie zasiadł jeden z chłopaków Tomek Śleziak i zagrał 100 lat koleżance, która w tym dniu obchodziła imieniny. Oczywiście na zakończenie wizyty zrobiona została w ogrodzie sesja zdjęciowa, a dzieciaki wręczyły podziękowanie i paprotkę, która ma przypominać Panu Pawłowi pierwsze nieoficjalne otwarcie kuźni zwiedzającym w osobie najmłodszych – dzieciaków biorących udział w zajęciach zorganizowanych przez GBP w Milówce podczas wakacji.

Podczas II edycji każdy dzień był dla uczestników akcji „ Lato w bibliotece” kolejnym dniem bogatym w nowe wiadomości i przeżycia. Nie zabrakło również tradycyjnie rozegrania turnieju w piłkarzyki, którego zwycięzcą został Karol Śleziak, drugie miejsce zdobył Karol Hytroś, trzecie Tomasz Śleziak.
Nagrodą za I miejsce była piłka nożna, za drugie i trzecie zestaw światełek do roweru sponsorowanych przez Pana Grzegorza Wójcika Salon Rowerowy Milówka
Dbając o wszechstronne uzdolnienia dzieci, ale i również bogactwo wspomnień, na zakończenie tygodnia zajęć dzieci wykonały zakładki do książek, na których widniały fotografie miejsc, które uczestnicy odwiedzili w ciągu tych paru dni. Zakładka opatrzona była również herbem Milówki i informacją o godzinach pracy biblioteki.
Każdy z uczestników zajęć na zakończenie otrzymał od prowadzącej Pani Barbary Butor pamiątkowy kolaż z wakacyjnych zajęć w GBP w Milówce. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników będzie miło wspominał każdą chwilę spędzoną w bibliotecznych murach. Czekamy co przyniosą nam kolejne wakacje w naszej gminnej bibliotece.
Biblioteka dziękuje sponsorm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.