NARODOWE CZYTANIE 2018

Za nami kolejna odsłona „Narodowego Czytania” organizowanego
pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

W tym roku Narodowe Czytanie przyjęło specjalną formę ze względu na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka oprócz „Przedwiośnia” zaproponowała czytanie Antologii Niepodległości. W jej skład wchodziły 44 teksty na które składał się dorobek polskiej literatury od czasów średniowiecza po współczesność.
I my skorzystaliśmy z tego pięknego, przekrojowego obrazu naszej kultury narodowej.

W czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Milówce w  dniu 8 września w godzina przedpołudniowych mieszkańcy Gminy spotkali się na czytaniu wyżej wymienionych tekstów.

Milowieckie czytanie zainaugurowała Anna Dziergas, dyrektor GBP w Milówce, odczytaniem listu Prezydenta RP skierowanego do uczestników akcji oraz Barbara Butor, która przybliżyła zebranym sylwetkę pisarza Stefana Żeromskiego oraz problematykę czytania powieści.

”Przedwiośnie” to ostatnia powieść autora, opublikowana w 1924 r.
Jak podkreślano na oficjalnej stronie prezydenta, “pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej”.

Na zaproszenie organizatorów: Gminnej Biblioteki Publicznej w Milówce
oraz współorganizatorów GOK-u i Zespłu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
w Milówce odpowiedzieli m.in. Starosta Powiatu Żywieckiego i jednocześnie mieszkaniec Milówki Andrzej Kalata, Wójt Gminy Milówka Robert Piętka, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kamiński wraz z radnymi, dyrektorzy szkół, nauczyciele mieszkańcy Gminy. Bardzo liczną grupą przybyli harcerze z Harcerskiego Szczepu „Horyzont” z Milówki
wraz ze swoimi opiekunami druhną komendantem Barbarą Maciejowską i drużynowym Wojciechem Michalskim. Parafię reprezentował Ks. Wikary Roman Ciemiera.

Patriotyczny charakter Narodowemu Czytaniu nadało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy smacznym poczęstunku. Wydarzeniu towarzyszyły wystawy
„Ojcowie Niepodległości” oraz „Twórczość Stefana Żeromskiego”.

Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowanie przybyłym gościom, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy koordynatorowi przedsięwzięcia pani Katarzynie Słowik, nauczycielce
z ZSOiT w Milówce oraz Panu Piotrowi Góreckiemu za nieodpłatne nagłośnienie imprezy.

Już dzisiaj zapraszamy na Narodowe Czytanie w przyszłym roku.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.