Przedszkolaki w Bibliotece

W dniach od 24 – 27 października 2017 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Milówce zorganizowała zajęcia dla dzieci przedszkolnych pod tytułem „Przedszkolak w Bibliotece”. Przez cztery dni biblioteka tętniła niezwykłą radością. Mimo kapryśnej pogody odwiedziło ją około 90 dzieciaczków z Przedszkola w Milówce. Przybyły cztery grupy: „Pszczółki” gr. II, „Słoneczka” gr. III, „Biedronki” gr. V, i „Żabki” grupa IV.

Celem zajęć było zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zawodem bibliotekarza, propagowanie idei głośnego czytania, promowanie czytania książek i dbania o nie oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Szczególny nacisk położono na zasady zachowania się w czytelni, poszanowanie książek oraz zasady higieny czytania.

Na początku zostały powitane w progach biblioteki. Podczas rozmowy kierowanej na temat biblioteki, książek i zawodu bibliotekarza przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich doświadczeniach z książką i biblioteką. Optymizmem napawa fakt, iż większość z nich ma styczność z literaturą – czytają im najczęściej rodzice lub dziadkowie (zazwyczaj przed snem) oraz oczywiście panie w przedszkolu. Większość dzieci wie, co to jest biblioteka, niektóre z nich były w niej, a nieliczni są już do niej zapisani. Dzieci, które odwiedziły bibliotekę wiedziały, iż w bibliotece należy zachowywać się cicho, a książek nie wolno niszczyć, pisać po nich, czy czytać przy jedzeniu. Przedszkolaki deklarowały, że lubią książki, bo można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy, poczytać o pięknych przygodach, czy przenieść się na chwilę w świat fantazji. Na pytanie co by było, gdyby na świecie nie było książek, dzieci zgodnie odpowiadały – nudno i smutno ! Przedszkolaki wiedzą, iż bibliotekarz to osoba, która wypożycza książki
i pracuje w bibliotece. Nie znały jednak innych aspektów tej pracy zawodowej – co podczas owych zajęć starano się pokazać
i wyjaśnić. Następnie z wypiekami na twarzy zwiedzały pomieszczenia biblioteki i czytelni.

Później pani bibliotekarka czytała dzieciaczkom bajkę o małym smoku Fumino, który szukał przyjaciół wśród zwierzątek leśnych oraz wiersze Jana Brzechwy. Dzieci wysłuchały również wiersza autorstwa Jana Huszczy pt. „Skarga książki”, rozwiązywały zagadki związane z książką i biblioteką . Lecz i to nie koniec atrakcji, które czekały na dzieci. Jeszcze bowiem zaplanowano kolorowanie postaci z bajek, z których to dzieł została zrobiona wystawka. Na koniec przedszkolaki miały za zadanie własnoręcznie ozdobić zakładki do książek, przygotowane wcześniej przez panie z biblioteki. Barwnie wylepione zakładki wraz z adresem biblioteki i godzinami jej otwarcia zabrały ze sobą – na pamiątkę pobytu w bibliotece. Po dwóch godzinach pełnych wrażeń dzieci otrzymały drobny upominek w formie batonika.

Spotkanie z książką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Milówce było wspaniałym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla pań bibliotekarek, bowiem pozwala patrzeć z ufnością w przyszłość i wierzyć w to, że kultura czytelnicza wcale nie ginie. Najmłodsi chętnie sięgają po literaturę, a to z pewnością krok w dobrym kierunku, który miejmy nadzieję zaprocentuje w przyszłości.

Gminna Biblioteka Publiczna w Milówce dziękuje za współpracę Dyrekcji i Nauczycielom Przedszkola w Milówce oraz wszystkim dzieciom, które odwiedziły bibliotekę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.