Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W poniedziałek 23 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej w Milówce z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Dzień ten, już od dwudziestu lat, w prawie ponad stu krajach na całym świecie jest świętem autorów, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, a przede wszystkim – miłośników książek.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami w postaci książek.
W 1995 roku UNESCO oficjalnie zaznaczyło tę właśnie datę w kalendarzu ustanawiając doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Zaproszone do wspólnych obchodów tego święta dzieci ze szkoły podstawowej zapoznały się z księgozbiorem biblioteki i obejrzały wystawę starych i pięknie oprawionych ksiąg np. Pisma Świętego wyd. w 1925 roku, modlitewnika z 1903 roku oraz ksiąg parafialnych z 1716 roku.
Dodatkowo uczniowie pogłębili swoją wiedzę słuchając pogadanki i oglądając prezentację multimedialną na temat kolejnych etapów powstania książki pt. „Droga książki od pisarza do czytelnika”. Na podstawie wysłuchanej prezentacji uczniowie pracowali w grupach przygotowując z wcześniej zebranych materiałów album o Milówce zatytułowany „MILÓWKA DAWNIEJ I DZIŚ”. Z zadaniem tym dzieci sobie świetnie poradziły. Potem przygotowane albumy zostały bindowane i rozdane wszystkim dzieciom. Zajęcia zakończyły się wspólną sesją fotograficzną.
Celem spotkania było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki i rozbudzenia pasji czytelniczych, językowych i poznawczych.
Biblioteka dziękuje Dyrekcji i Paniom nauczycielkom Jolancie Nedwidek oraz Jolancie Kamieńskiej za współpracę i udział w opracowaniu albumu „Milówka dawniej i dziś”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.