Budowa książki

20 kwietnia dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Milówce odwiedziły kolejny już raz Gminną Bibliotekę Publiczną w Milówce. Tym razem wizyta związana była z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Tematem zajęć była „Budowa książki”. Dzieci z prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią bibliotekarkę dowiedziały się, jak powstaje książka oraz zapoznały się z jej budową, poznały również różne rodzaje książek. Najbardziej podobały się im te bogato ilustrowane, które zachęcają do czytania.
Dzieci rozwiązywały zagadki słowne o książce, bibliotekach, bibliotekarzach, pisarzach, wydawcach, drukarzach, ilustratorach i księgarniach; Wymieniały i zapisywały na specjalnie przygotowanych dla nich szablonach przymiotniki, jakimi określić można książkę. Kolejnym zadaniem, z którym musieli się zmierzyć pierwszoklasiści, było wymienienie różnic w wyglądzie książki. Później pani bibliotekarka czytała uczniom wiersze Jana Huszczy takie jak: „Skarga książki” i „Rada książki’.
Największą frajdę dzieciakom sprawiła jednak możliwość wykonania samodzielnie książki. A mieli naprawdę dużo pracy z jej wykonaniem. Tytuł książki brzmiał „Słoń Dominik”. Wymyślone przez panią bibliotekarkę opowiadanie zostało wcześniej przygotowane. Każdy z uczniów otrzymał zestaw kartek z częściowo napisanym tekstem i pokolorowanymi ilustracjami. Zadaniem prowadzącej i dzieci było wspólne uzupełnienie tekstu i ilustrowanie czytanego opowiadania. Napisana wspólnie z dziećmi książka została przez dzieci ponumerowana i złączona plastikowym grzbietem. Na tytułowej stronie widniało imię i nazwisko autora, czyli dziecka, które wykonało swoją pierwszą w życiu książkę. Uczniowie byli dumni ze swojego dzieła, nic więc dziwnego, że książeczki zabrali do domu, by pochwalić się rodzicom.
Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały pani bibliotekarce za zaproszenie i obiecały, że będą bibliotekę częściej odwiedzać, bo to bardzo ciekawie miejsce.
Chcąc uwiecznić to jakże miłe i sympatyczne spotkanie z uczniami szkoły podstawowej pani Basia zaprosiła ich do wspólnej fotografii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.