„Jestem Polakiem, małym patriotą.”

W dniu 19 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Milówce po raz kolejny już gościła u siebie przedszkolaki. W ten piękny słoneczny dzień grupy starsze: “Słoneczka” i “Żabki” wybrały się z wizytą do Biblioteki w Milówce na zajęcia edukacyjne pt. „Jestem Polakiem, małym patriotą.”
Dla małego dziecka pojęcie „Ojczyzna” jest wyrazem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego zakresu znaczeniowego. Aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo: Polak – patriota – Polska – moja Ojczyzna, należy „małymi kroczkami” przybliżać mu obraz kraju, rozbudzać, rozniecać tę iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania dzieci z postacią Małego Polaka z wiersza Bełzy „Kto ty jesteś?” oraz obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat „Polska moja Ojczyzna”, poprzez którą zostały zapoznane z mapą konturową Polski, odnalazły na niej stolicę Polski, wskazały region w którym mieszkamy. Dzieci poznały również symbole narodowe. Wysłuchały również słowa czytanego, legendy o „Lechu , Czechu i Rusie”. Pokaz oraz wysłuchana legenda były krótkim przypomnieniem ważnych wydarzenia z historii Polski i wprowadzeniem do odpowiedzi na pytania: Kto to jest patriota ? Kto może być patriotą?, Czy przedszkolak też może być patriotą ?, Co to znaczy kochać ojczyznę? Dzieci wiedzą, że każdy mały patriota powinien: znać symbole narodowe, wskazać na mapie ważne miejsca, znać hymn naszego kraju, wiedzieć jak się zachować słysząc go , dostrzegać piękno naszej przyrody, znać swoją miejscowość. Dzieci wysłuchały też recytacji wierszy: Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?”, Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”. Po odśpiewaniu na baczność Hymnu Polski dzieci przystąpiły z wielkim zaangażowaniem do wykonania Godła oraz Flagi. Na koniec pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci niespodziankę. Dzieci, które brały aktywny udział w zajęciach i wykazały się dużą wiedzą otrzymały nagrody w postaci książek. Następnie wszystkie przedszkolaki pozowały do wspólnego zdjęcia na pamiątkę naszego spotkania. Spotkanie to miało wyjątkowy charakter i znaczenie, zwłaszcza w roku w którym obchodzimy 100- lecie Niepodległości.
Gminna Biblioteka Publiczna w Milówce serdecznie dziękuje za współpracę Dyrekcji i Nauczycielom Przedszkola w Milówce za wspólne dążenia w tym doniosłym zadaniu jakim jest kształtowanie patriotyzmu naszych najmłodszych pokoleń. Dziękujemy również Przedszkolakom z grup „Słoneczek” i „Żabek”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.